Autor fotografie : Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 02 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 03 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 04 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 05 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 06 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 07 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 08 - Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Lipovský hrad 09 - Mgr. Peter Miženko
Zobraziť na veľkej mape

Lipovský hrad

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Pozostatky Lipovského hradu nájdeme na konci úzkeho zalesneného vápencového brala zvaného Zámčisko, Jazvečia hora či Varhoška, ktoré sa vypína nad Lačnovským kaňonom. Hrad bol postavený v 13. storočí ako obranná kráľovská pevnosť, veľmi skoro bol však darovaný miestnemu šľachtickému rodu. V dejinách nezohral veľkú úlohu. Zbúrali ho koncom kuruckých vojen v roku 1591, zrejme preto, aby v ňom nemohla nájsť útočisko odbojná šľachta. Do dnešných dní sa z tvrdze zachovali iba neveľké zvyšky veže, paláca a obranných múrov, v teréne vidno časti niekdajšej hradnej priekopy a obranných valov.
K Lipovskému hradu sa viaže legenda, ktorú vo svojom diele Povesti o hradoch literárne spracoval spisovateľ Ján Domasta. Povesť hovorí o nešťastnej láske dievčiny Hanky, ktorá sa spoločne so svojím dieťatkom od žiaľu premenila na skalu dodnes stojacu v oblasti Lačnovského kaňonu pod Lipovským hradom. Práve po tejto skale bola vraj neskôr pomenovaná aj tunajšia prírodná rezervácia Kamenná baba.
Lipovský hrad dnes predstavuje zaujímavý, i keď nie veľmi známy turistický cieľ. K atraktivite miesta prispieva nedotknutý les i pekná vyhliadka, z ktorej možno pozorovať niekoľkokrát spomínaný turisticky obľúbený Lačnovský kaňon.
K zrúcanine, žiaľ, nevedie oficiálny značkovaný turistický chodník. Prístup ukazuje informačná a smerová tabuľa situovaná približne v strede štátnej cesty medzi Lipovcami a Lačnovom (GPS: 49.062118, 20.938693). Pri tabuli sa nachádza drevený kríž, včelín a miesto vhodné na parkovanie. V budúcnosti by mal odtiaľto viesť k hradu náučný chodník.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Prešov (Prešovský kraj)

GPS: 49,0575 20,9354

Kontakt

Adresa: Lipovce, 082 36

Web: https://sk.wikipedia.org/wiki/Lipovsk%C3%BD_hrad

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

Zdroj

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Lipovce_%28hrad%29
Lačnovským kaňonom a dobrodružným Voroblíkom 24.04.2017 Admin
Kategória: Trasa Príroda Hrady, Zámky, Kaštiele
Sú miesta kvôli ktorým sa oplatí cestovať až na ďaleký východ Slovenska a my tu náhodou teraz jedno také pre teba máme. Na pomerne krátkom úseku 14.3 km s výškovým prevýšením 300m čo je na zaujímavú turistiku veľmi... Čítať viac
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií