Autor fotografie : Pavel Budáč
  • Kalvária v Hliníku 02
  • Kalvária v Hliníku 03
  • Kalvária v Hliníku 04
  • Kalvária v Hliníku 05
  • Kalvária v Hliníku 06
  • Kalvária v Hliníku 07
Zobraziť na veľkej mape

Kalvária v Hliníku nad Hronom

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na zalesnenom vŕšku Zmina vypínajúcom sa nad obcou Hliník nad Hronom sa rozprestiera kalvária (krížová cesta), ktorá, hoc nie je veľmi známa, patrí jednoznačne k najkrajším v regióne. Komplex vsadený do tichého, pôsobivého prostredia predstavuje nádherné spojenie sakrálnej architektúry a prírody. Dojem z miesta umocňujú pekné výhľady na obec a okolie, ktoré sa z vŕšku naskytajú.
Najstaršou časťou hliníckej kalvárie je kostolík sv. Kríža postavený začiatkom 20. storočia v neogotickom slohu. Pôvodne malo ísť o samostatnú stavbu, ktorá mala byť pripomienkou tisícročia obrátenia Uhrov na kresťanskú vieru. Neskôr však bolo neďaleko kostolíka pristavané súsošie Golgoty a viacero menších kaplniek, čím vznikol kalvársky komplex. Zaujímavosťou tohto komplexu je, že obsahuje nielen kaplnky symbolizujúce zastavenia krížovej cesty, ale aj v samostatnom rade stojace kaplnky s výjavmi slávnostného ruženca tvoriace tzv. cestu oslávenia, čo je u slovenských kalvárií raritou.
Kalvária v Hliníku nad Hronom predstavuje pekné miesto na malý rodinný výlet. Zároveň ide o pútnické miesto miestneho významu. Púte sa konávajú niekoľkokrát do roka.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žiar nad Hronom (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,5348075 18,7820706

Kontakt

Adresa: Hliník nad Hronom, 966 01

Telefón: +421 45 676 11 90

Email: hlinikobec@stonline.sk

Web: http://www.hliniknadhronom.sk/z-historie.html

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií