Autor fotografie : Mišo Jančár
  • Jarabinský prielom 02 - Jerzy Opioła
  • Jarabinský prielom 03 - Jerzy Opioła
Zobraziť na veľkej mape

Jarabinský prielom

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

K turisticky najzaujímavejším lokalitám Ľubovnianskej vrchoviny patrí Jarabinský prielom, nádherné riečno-krasové kaňonovité údolie situované neďaleko obce Jarabina. Prielom, vytvorený činnosťou potoka Malý Lipník, je miestami úzky, miestami široký. V najužšom mieste má šírku necelé 3 metre. Potok preteká úzkou skalnatou cestičkou, na ktorej sa nachádzajú rôzne zaujímavé prírodné výtvory. Môžeme tu vidieť skalnaté korytá obrovskej hĺbky, tzv. bane, o ktorých sa kedysi verilo, že sú bezodné, tiež malé pôvabné korýtka nazývané vaňami. Údolie obklopujú skalné steny vysoké 10 – 20 m. V týchto stenách sú na dvoch miestach vyhĺbené zaujímavé otvory, tzv. Jarabinské pece.
V horninách Jarabinského prielomu sa vyskytuje veľké množstvo skamenelín. Zaujímavý a pomerne dobre viditeľný je rastlinný odtlačok veľký asi 20 cm.
Jarabinský prielom, vyhlásený pre svoju výnimočnú hodnotu za národnú prírodnú rezerváciu, je prístupný z obce Jarabina. Túra je nenáročná, vhodná i pre rodiny s menšími deťmi. Nevýhodou je pomerne malá dĺžka prielomu – je to len asi 1 km.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Stará Ľubovňa (Prešovský kraj)

GPS: 49,348276 20,647641

Kontakt

Adresa: Jarabina, 065 31

Web: http://www.obecjarabina.sk/-turisticke-miesta

Zdroj

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Jarabina?uselang=sk
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií