Autor fotografie : Staník Pavol
  • harmanecka 2
  • Harmanecká jaskyňa 3 - Juloml
  • Harmanecká jaskyňa 4 - Juloml
Zobraziť na veľkej mape

Harmanecká jaskyňa

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V svahu vrchu Kotolnica situovanom v južnej časti Veľkej Fatry sa nachádza jaskyňa patriaca k najvýznamnejším na celom Slovensku – Harmanecká jaskyňa. Návštevníka zaujme mohutnými rútivými dómami, veľkými pagodovitými stalagmitmi, nástennými vodopádmi a záclonami či sintrovými jazierkami s výskytom vzácnych jaskynných perál. Tunajším najznámejším útvarom je tzv. kamenná váza, ktorá sa dostala aj do znaku jaskyne. Harmanecká jaskyňa je charakteristická bohatým výskytom mäkkého bieleho sintra, vďaka čomu sa nazýva i Bielou jaskyňou. Okrem nádhernej krasovej výzdoby je unikátna i pre veľké množstvo zimujúcich netopierov.
Čo sa týka histórie Harmaneckej jaskyne, možno ako perličku zmieniť, že ju objavil v roku 1932 18-ročný Michal Bacúrik, ktorý sa z oddávna známej vstupnej pukliny prekopal do snehobielej siene zvanej odvtedy „Dóm objaviteľa“. Za tento svoj objav však nebol nijako odmenený, naopak – dostal pokutu za neoprávnené vniknutie na pozemok mestských lesov.
Prístup k Harmaneckej jaskyni je od parkoviska na štátnej ceste Harmanec - Turčianske Teplice severozápadne od Banskej Bystrice. Ku vchodu do jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom chodníku s prevýšením 260 m. Výstup trvá približne 40 min. Na výstupovej trase sú nainštalované tabule náučného chodníka. Prehliadková trasa jaskyne je dlhá 1020 m.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Banská Bystrica (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,8139 19,0401001

Kontakt

Adresa: Dolný Harmanec, 976 03

Telefón: +421 48 419 81 22

Email: harmanj@ssj.sk

Web: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/10-harmanecka-jaskyna

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/10-harmanecka-jaskyna#otvaracie-hodiny

Vstupné: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/10-harmanecka-jaskyna#cennik

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií