Autor fotografie : Ján Vicen
Zobraziť na veľkej mape

Velestúr - 1254 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Vrch Velestúr nachádzajúci sa v hlavnom hrebeni pohoria Kremnické vrchy, približne na pol ceste vzdušnou čiarou medzi Kremnicou a Banskou Bystricou, je známy najmä tajomným runovým nápisom, tzv. velestúrskym. Pôvod tohto nápisu vytesaného na temer kolmej južnej skalnej stene pod vrcholom dodnes nie je spoľahlivo objasnený. Existujú teórie, že ho vytvorili starí Slovania, ktorí mali na vrchu svoje obetné miesto (Veles i Tur sú mená slovanských bohov), väčšina odborníkov sa však prikláňa k názoru, že ide o falzifikát z 19. storočia, teda z čias národného obrodenia, kedy existovali snahy o preukázanie autochtónnosti starých Slovanov na našom území a o ich nesmierne starej tradícii. Nech je tomu tak či onak, velestúrsky nápis predstavuje mimoriadne zaujímavú turistickú atrakciu, ktorá na Velestúr láka mnoho návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia. Vrch si veľmi obľúbili najmä fanúšikovia novopohanských náboženstiev, ktorí v blízkosti nápisu postavili „obetné miesto“ s drevenými staroslovanskými modlami. Velestúr je prístupný po viacerých značkovaných turistických chodníkoch. Možno sa sem dostať napríklad z Kremnice (okolo chaty Hostinec) či z obce z Horné Pršany (cez sedlá Pod Košiarmi a Tri kríže).

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žiar nad Hronom (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,70853 19,003695

Kontakt

Adresa: Kremnické vrchy, Kremnica, 967 01

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Velest%C3%BAr

Komentáre

      
ondrej87 09.07.2017 o 17:28 navštívil 09.07.2017
Tak Velestúr som absolvoval cestou z Krahúl na Skalku a na Hostinec. Prechádzka bola pekná. Najnáročnejší je výstup na kopček Zlatá Studňa, potom z tade relatívne po rovine prídete až k Velestúru.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií