Čertov kameň

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na vyvýšenine Kamjana medzi Medzilaborcami a Krásnym Brodom, neďaleko baziliánskeho monastiera, sa nachádza obľúbená turistická atrakcia, tzv. Čertov kameň. Monumentálny skalný útvar s vytesanou temer 1,5 m veľkou zlomyseľnou tvárou vyzerá, akoby sem spadol z neba. A podľa dodnes tradovanej miestnej povesti tomu tak veru i bolo: Čerti s veľkou neľúbosťou niesli, že medzi mníchmi krásnobrodského monastiera prekvital bohabojný život, ktorý inšpiroval ľud zo širokého okolia. I zaumienili si monastier načisto zlikvidovať. Z neďalekej hory odvalili v noci obrovský balvan a niesli ho ponad krajinu, aby ho vrhli na monastier a skántrili mníchov i ľud, ktorý sa tam zišiel na sviatok „Pokrova Prečistej Divy Mariji“. Keď ale mnísi počas celonočnej bohoslužby zapäli „Sláva Bohu na výsostiach“, diabli stŕpli, skrútili sa nenávisťou a balvan im vypadol z pazúrov na miesto, kde leží podnes.
Miestni vravia, že každoročne v predvečer spomínaného sviatku na tomto mieste straší – čerti sa totiž snažia balvan opätovne zodvihnúť a svoj diabolský skutok dokonať. Najjednoduchší prístup k Čertovmu kameňu je z obce Krásny Brod, vedie však k nemu i lesnícky náučný chodník z Medzilaboriec.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Medzilaborce (Prešovský kraj)

GPS: 49,252933 21,903985

Kontakt

Adresa: Medzilaborce, 068 01

Telefón: +421 57 746 01 11

Email: info@medzilaborce-urad.sk

Web: http://www.medzilaborce-urad.sk/joomla/

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií