Autor fotografie : Jerzy Opioła
  • zel pleso 2 Jerzy Opioła
  • zel pleso 3 Krzysztof Dudzik
  • zel pleso 4 Krzysztof Dudzik
  • zel pleso 5 Podzemnik
Zobraziť na veľkej mape

Zelené pleso Kežmarské

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V prekrásnom prostredí Doliny Zeleného plesa vo východnej časti Vysokých Tatier sa nachádza romantické pleso patriace k najkrajším v celom národnom parku, tzv. Zelené pleso (alebo tiež Zelené Kežmarské pleso). Ide o najväčšie jazero v tejto časti Tatier, čo sa spoločne s faktom, že je pomerne nízko položené, podpísalo pod jeho nesmiernu obľubu u turistov. Na brehu jazera sa nachádza Chata pri Zelenom plese so stanicou horskej služby. Z plesa vyteká Zelený potok, ktorý sa následne tiahne celou dolinou, a ktorým by bola z plesa dávno odtiekla snáď všetka voda, nebyť hrádze postavenej v 19. storočí. Zelené peso dostalo svoje meno podľa zelených škvŕn spôsobených vyvieraním prameňov na jeho dne. Povesť však vraví, že tieto škvrny spôsobuje oslnivý zelený drahokam spadnuvší sem z priľahlého štítu Jastrabia veža. Historickou zaujímavosťou Doliny Zeleného plesa je, že bola miestom prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier. Hlavnou aktérkou tohto výletu bola kňažná Beata Koscielecká, ktorú sprevádzali kežmarskí mešťania. Príhoda ale neskončila dobre – keď sa Beata vrátila domov, namosúrený manžel ju za tralalákanie sa divočinou s hordou mužov uvrhol do väzenia na dlhých 6 rokov. Východiskom túr k Zelenému plesu môže byť Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare či Kežmarské Žľaby.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Poprad (Prešovský kraj)

GPS: 49,209243 20,220462

Kontakt

Adresa: Vysoké Tatry

Web: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A9_pleso_Ke%C5%BEmarsk%C3%A9

Najkrajšie tatranské chodníky 2. Jahňací štít 19.06.2018 Admin
Kategória: Trasa Príroda Vodopády, Gejzíry, Jazerá
Ak už máš za sebou túru na Vysokú východnú a svrbia ťa nohy nie od plesne, ale že by si niekam vybehol do prírody, servírujeme ti ďalší tip na celodenný výlet. Ako býva u nás zvykom, nebude to ľahký výlet, potrebuješ troška ko... Čítať viac

Komentáre

      
ondrej87 09.07.2017 o 17:38 navštívil 17.09.2016
Naozaj krásne miesto. Navštívili sme pri 3-dňovom pobyte vo Vysokých Tatrách. Trasa viedla z Tatranskej kotliny cez Chatu Plesnivec, Biele pleso a tu sme končili. Ku koncu nám nevyšlo počasie začalo riadne pršať, ale máme krásne spomienky.
      
leonela271 27.08.2016 o 11:04 navštívil 25.08.2016
z Tatranskej Lomnice
      
crashy 15.08.2016 o 13:31 navštívil 12.08.2016
Neskutočne krásne miesto. Neskutočne dobrá kuchyňa. Nocľahárňach v celku pohodlná. Milujem ich čaj a ich kučeravého psíka. :)
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií