Autor fotografie : Archív mesta Spišská Nová Ves
  • Miesto prianí 2 - Archív mesta Spišská Nová Ves
  • Miesto prianí 3 - Archív mesta Spišská Nová Ves
Zobraziť na veľkej mape

Miesto prianí v Spišskej Novej Vsi

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Miesto prianí sa nachádza v centre Radničného námestia pri historickej budove spišskonovoveskej Radnice. Tvorí ho pamätník zvaný Pocta Majstrovi Konrádovi pozostávajúci z otvoreného polozvona a imaginárneho portrétu slovutného stredovekého zvonolejára Majstra Konráda. Vedľa pamätníka sa nachádza originálny historický stredoveký zvon odliaty na prelome 14. a 15. storočia v Konrádovej dielni. Dielňa Majstra Konráda bola prvou gotickou zvonolejárskou dielňou na Spiši, a zároveň najvýznamnejšou na celom Slovensku. Jej tvarovo dokonalé a zvukovo bezchybné zvony dodnes zvonia v Spišskej Kapitule, v Košiciach, v desiatkach obcí na Spiši, ale napríklad aj na Hlavnom námestí v Krakove. V samotnej Spišskej Novej Vsi sa okrem zvona umiestneného pri pamätníku nachádza ešte jeden zvon tejto dielne. Nazýva sa „Šmertný“ (smrtný) a možno ho nájsť vo veži Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie.
Nuž, a prečo názov „Miesto prianí“? Otvorený polozvon pamätníka pozýva návštevníkov do svojich útrob, kde môžu potichu vysloviť svoje tajné priania a symbolickým zazvonením na menší zvonček ich vyslať priamo do nebies.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Spišská Nová Ves (Košický kraj)

GPS: 48,943987 20,566969

Kontakt

Adresa: Radničné námestie 7, Spišská Nová Ves, 052 01

Telefón: +421 53 429 82 93

Email: tic@mestosnv.sk

Web: http://www.spisskanovaves.eu/navstevnik/miesto_priani/index.html

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií