Autor fotografie : Jan Pesula
  • Kaštieľ v Betliari 02 - CoserycantarUK
  • Kaštieľ v Betliari 03 - Janos Korom Dr.
  • Kaštieľ v Betliari 04 - Janos Korom Dr.
  • Kaštieľ v Betliari 05 - Maros
  • Kaštieľ v Betliari 06 - Janos Korom Dr.
  • Kaštieľ v Betliari 07 - Janos Korom Dr.
  • Kaštieľ v Betliari 08 - Janos Korom Dr.
  • Kaštieľ v Betliari 09 - Janos Korom Dr.
Zobraziť na veľkej mape

Kaštieľ v Betliari

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Malebná vieska Betliar ležiaca neďaleko Rožňavy je jednou z najnavštevovanejších obcí celého gemerského regiónu. Za tento fakt vďačí predovšetkým honosnému kaštieľu, ktorý sa radí k najpôvabnejším slovenským šľachtickým sídlam.
Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením. Prakticky hneď po znárodnení totiž začal slúžiť ako múzeum. Všetko, čo v ňom dnes vidíme, patrilo rodu Andrássyovcov, jednému z najvýznamnejších aristokratických rodov v Európe v 19. storočí.
Nosnou múzejnou expozíciou betliarskeho kaštieľa je expozícia Grófske apartmány zameraná na bytovú kultúru šľachty v 18. a 19. storočí. V rámci tejto expozície môžu návštevníci obdivovať takmer 50 nádherných dobovo zariadených obytných miestností, ale aj komunikačných a úžitkových priestorov, ako sú predsiene, chodby či kúpeľne.
Kaštieľ Andrássyovcom neslúžil iba ako luxusné reprezentatívne sídlo, bol zároveň i poľovníckym zámkom a múzeom, v ktorom jeho majitelia zhromažďovali najrôznejšie trofeje a rarity podonášané z ďalekých výprav. V priestoroch zimnej záhrady je dnes z týchto predmetov zriadená expozícia, v ktorej okrem iného nájdeme napríklad výzbroj japonského samuraja či vysušenú hlavu papuánskeho bojovníka.
Predmety prinesené z Egypta sú inštalované v rámci osobitej egyptologickej expozície. K najzaujímavejším exponátom tejto zbierky patrí múmia kňaza boha Amona pochádzajúca z pohrebiska v Gíze.
Okrem kaštieľskych interiérov sa návštevníkom Betliara núka na obdiv i nádherný park, ktorý bol založený v 18. storočí, a ktorý dnes (i podľa medzinárodných dokumentov) patrí k najvýznamnejším historickým záhradám na svete. V tomto parku možno vidieť umelecké plastiky, vzácne dreviny i unikátny vodný systém s jazierkami, fontánami a umelým vodopádom. Nachádzajú sa tu aj rozličné zaujímavosti, napríklad slobodomurársky pavilón, čínsky pavilón, japonský most či klasicistická rotunda s expozíciou diel súčasného umelca Jaroslava Vargu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rožňava (Košický kraj)

GPS: 48,706058 20,510084

Kontakt

Adresa: Kaštieľna 6, Betliar

Telefón: +421 58 798 31 18; +421 918 728 400

Email: betliar@snm.sk

Web: http://www.snm.sk/?kastiel-betliar-uvodna-stranka

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.snm.sk/?kastiel-betliar-otvaracie-hodiny

Vstupné: http://www.snm.sk/?kastiel-betliar-vstupne

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Manor_in_Betliar
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií