Autor fotografie : milomihalik@gmail.com
  • Kamenický hrad 1 - Janbedna
  • Kamenický hrad 2 - Bubamara
  • Kamenický hrad 3 - Ing.Mgr. Jozef Kotulič
Zobraziť na veľkej mape

Kamenický hrad

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na nápadnom vápencovom brale dvíhajúcom sa nad obcou Kamenica stál už od 13. storočia veľký kamenný hrad, ktorý bol jedným z mocenských centier horného Šariša. Hrad zažil mnohé, tu v ňom sídlila mocná krajinská šľachta, tu zase zbojníci, ktorí si z pevnosti urobili svoje dúpä. Proti týmto zbojníkom svojho času povstali i poddaní z okolitých obcí, ktorým naničhodníci výdatne pili krv, no dobyť pevnosť sa im ani s pomocou jiskrovcov a bratríkov nepodarilo. Chybou pánov Kamenického hradu bolo, že nekráčali s dobou a nemodernizovali obranu, ktorá čochvíľa prestala stačiť, a tak keď neskôr došlo k nepokojom, muselo sa priviezť množstvo obranných zariadení zo susedných hradov či miest. V 16. storočí sa Kamenický hrad, v ktorom sa opevnili proticisárski vzbúrenci, podarilo dobyť Františkovi Habsburskému. Ťažko poškodenú pevnosť potom nik neopravil, ba naopak, jej múry sa použili ako stavebný materiál na liehovar v Lúčke. Z tohto dôvodu sa do dnešných čias zachovalo z Kamenického hradu skutočne neveľa. O jeho ruiny sa stará občianske združenie Kamenná veža.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Sabinov (Prešovský kraj)

GPS: 49,195426 20,970806

Kontakt

Adresa: Kamenica, 082 71

Telefón: +421 918 817 411

Email: zdruzenie@kamennaveza.sk

Web: http://www.kamennaveza.sk/hrad_kamenica.html

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Vstupné: Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Kamenica_Castle

Komentáre

      
crashy 19.08.2016 o 08:12 navštívil 05.09.2013
Prenádherný výhľad z Kamenického hradu, je to veľká škoda lebo okolie je dych berúci.....škoda, že bol rozobratý...ale postupne sa dáva dokopy...... :) Za ten výhľad to ozaj stojí!
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií