Autor fotografie : Michal Perejda
  • Údolie smrti 1
  • Údolie smrti 2
  • Údolie smrti 3
  • Údolie smrti 4
  • Údolie smrti 5
Zobraziť na veľkej mape

Duklianske bojisko - Údolie smrti

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Keď sa v roku 1944 – krátko po vypuknutí SNP – podarilo oddielom Sovietskeho zväzu posilneným o 1. čs. armádny zbor prekonať ťažko priechodný a urputne bránený horský terén Duklianskeho priesmyku, veľmi pomaly a s ťažkými stratami na životoch i technike postupovali k obci Kapišová. Práve tu, v údolí potoka Kapišovka – na rozbahnenom poli posiatom nepriateľskými mínami – sa strhla najväčšia a najkrvavejšia tanková bitka v dejinách Slovenska. Sychravé jesenné počasie, chmúrne zatiahnutá obloha osvetľovaná zúrivou paľbou z oboch strán frontu, ryk mužov kladúcich životy za nádej na slobodu – to boli kulisy drámy, ktorá si vyžiadala desiatky tisícov mŕtvych a ranených, a ktorej jediným bezprostredným výsledkom (nakoľko pre porážku SNP na strednom Slovensku musela byť predčasne ukončená) bolo karmínovočervené zafarbenie potoka Kapišovka pretrvávajúce ešte viac ako týždeň. Jedinečnú atmosféru duklianskeho „Údolia smrti“ možno zažiť i dnes. Vojenské historické múzeum vo Svidníku tu totiž zriadilo raritnú prírodnú expozíciu vojenskej techniky tvorenú 8 historickými tankami rozostavanými na spôsob útočiacej roty. Tanky si možno nielen poobzerať, ale sa ich i dotknúť, pretože sú voľne prístupné na neohradenom poli.


(POZNÁMKA: Niekoľko objektov prírodnej expozície – tanky, lietadlá, húfnice atď. – je rozmiestnených i pri  ceste E371 zo Svidníka do Vyšného Komárnika, a tiež v obciach Nižná a Vyšná Pisaná.)

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Svidník (Prešovský kraj)

GPS: 49,361436 21,594356

Kontakt

Adresa: Kružlová (v katastri obce Kružlová pri ceste medzi Kapišovou a Nižnou Pisanou), 090 02

Telefón: +421 54 752 13 98

Email: vhmsvidnik@vhu.sk

Web: http://www.vhu.sk/index.php?ID=618

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Údolie smrti je voľne prístupné verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií