Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 2 - Lucia Oravcová
  • Rozhľadňa na Maginhrade 3 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 4 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 5 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 6 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 7 - Lucia Oravcová
  • Rozhľadňa na Maginhrade 8 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 9 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 10 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Rozhľadňa na Maginhrade

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Tajomným názvom Maginhrad označujeme jednak vrch vypínajúci sa v pohorí Revúcka vrchovina medzi obcami Nižný Skálnik a Veľké Teriakovce, jednak hrad, ktorý sa v minulosti na tomto vrchu rozprestieral. Tento hrad bol postavený pravdepodobne niekedy v 13. – 14. storočí, k jeho zániku došlo zrejme niekedy v 15. storočí. V historických prameňoch sa nám o ňom nezachovali prakticky nijaké relevantné zmienky a nenašli sa ani nijaké archeologické nálezy. Predpokladá sa, že šlo o drevený hrad, a že ho svojho času využívali husiti. Zo stavby sa do dnešných čias uchovali len nepatrné zvyšky kamenných základov a v pieskovci vytesané hradné pivnice.
Maginhrad dnes predstavuje atraktívnu turistickú lokalitu. K tomuto faktu prispela najmä výstavba temer 17 metrov vysokej turistickej rozhľadne, ktorá sa vypína v juhovýchodnej časti niekdajšieho hradného areálu. Z jej vrcholovej plošiny sa naskytá široký výhľad, možno odtiaľto vidieť Rimavskú Sobotu, Kráľovu hoľu i časť územia Maďarska.
K lokalite sa viaže povesť, podľa ktorej sa tu pravidelne zjavuje husitský vojvodca Jan Jiskra z Brandýsa a spoločne so svojím vojskom v plnej zbroji pije v tajných sieňach hradu Božiu krv.
Na Maginhrad vedú značené turistické chodníky z Veľkých Teriakoviec a Horných Zahoran, a tiež rozprávkový náučný chodník „Po stopách Maginhradu“, ktorého východiskom je obec Nižný Skálnik, a ktorý návštevníka zoznámi s dejinami i prírodnými pomermi oblasti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,4478 19,98362

Kontakt

Adresa: Revúcka vrchovina, Nižný Skálnik, 980 52

Telefón: +421 47 569 51 72

Email: v.teriakovce@mail.t-com.sk

Web: http://www.velketeriakovce.sk/obec.php

Komentáre

      
milansson 27.08.2020 o 19:56
Uf, riadna makacka - ale treba podotknut, ze s dvoma malymi detmi. Trasa z Nizneho Skalnika je velmi dobre oznacena, jednoznacne odporucam ist tadial, nie cez Teriakovce.
Pekne drevene tabule este aj s rukou ukazujucou smer - zacina sa pri malom potociku cez polnohospodarsku cestu a potom par minut po luke, odtial uz je pekny vyhlad na okolite polia. Potom popri studnicke Magine slzy (fajna studena voda), hore este cez kusok luky - pohodicka. A potom to zacne. Vystup celkom kratky, ale riadne strmy - trochu prasne, ale da sa vyjst. Na konci drevene schodiky - ak ste tam, uz je dobre. Po schodikoch potom este doprava k rozhladni. Ta je tiez poriadne strma, ale da sa v pohode. Vyhlad krasny, ale ak fuka, tak poriadne. Nas dnes poriadne prefukalo, ale tura stala za to, odporucam!
      
funthomas1981 24.08.2020 o 10:36
Chodník z Veľkých resp. Malých Teriakoviec je veľmi zle značený žltou turistickou značkou. Veľa značiek chýba. Hlavne kde vidieť že sa cesty rozchádzajú nie je žiadna značka, ktorou stranou sa vydať.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií