Autor fotografie : František Radinger
  • Hrad Divín 2 - František Radinger
  • Hrad Divín 3 - František Radinger
  • Hrad Divín 4 - František Radinger
  • Hrad Divín 5 - František Radinger
Zobraziť na veľkej mape

Hrad Divín

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na nevysokom pahorku priamo nad centrom obce Divín sa vypína ruina rovnomenného stredovekého hradu postaveného niekedy na prelome 12. a 13. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Hrad dal postaviť pravdepodobne príslušník rodu Kačič. K najvýznamnejším majiteľom pevnosti patrili Balašovci, ktorí v polovici 16. storočia pribudovali nové predhradie s modernými obrannými prvkami – bastiónom a dvomi nárožnými baštami. Ani tieto opatrenia však nezabránili dobytiu hradu Turkami, ktorí ho okupovali temer 20 rokov. K obdobiu tureckej nadvlády sa viaže povesť o šikovnom cigánskom dievčati Rózke, ktorému sa podarilo v neskorých nočných hodinách opiť stráž držiaceho Turka. Jej pobratimovia potom spiacim dobyvateľom odohnali všetky kone a, zapáliac čečinu, ktorú nanosili do hradných pivníc, vykúrili ľútych Ázijcov z tvrdze. Po úteku prestrašených dobyvateľov sa na Divín vrátil niekdajší hradných pán a statočnú Rózku pojal za manželku.
Divínsky hrad vzdoroval vonkajším hrozbám nejedenkrát. Nijaká z nich mu však nepriniesla definitívny zánik. Ten mu paradoxne privodil jeho vlastný pán, lúpežný veľmož Imrich Balaša. Balaša svojimi hanebnými výčinmi rozzúril samotného cisára, ktorý v druhej polovici 17. storočia vyslal na Divín vojsko a pevnosť vyhodil do vzduchu.
Zrúcanina Divínskeho hradu je prístupná po turistickom chodníku z obce Divín.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Lučenec (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,448184 19,533106

Kontakt

Adresa: Divín, 985 52

Telefón: +421 47 451 25 58

Email: radinger@centrum.sk

Web: http://www.pamiatky.divin.sk/index.php/hrad-divin

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií