Autor fotografie : Matúš Lašan
Zobraziť na veľkej mape

Herliansky gejzír

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V starom kúpeľnom areáli na okraji obce Herľany sa nachádza absolútne unikátna rarita – Herliansky gejzír. Ide o jeden z mála studených gejzírov na svete. Jeho najbližší náprotivok možno nájsť v Nemecku, za ďalšími by sme museli cestovať až na vzdialený Island. Herliansky gejzír je prírodný úkaz, ktorý však aktivovala ľudská činnosť, konkrétne 404,5 m hlboký umelý vrt uskutočnený v druhej polovici 19. storočia za účelom získania termálnej vody pre miestne kúpele. Erupcie gejzíru prichádzajú v nepravidelných 34 až 36-hodinových intervaloch. Na rozdiel od klasických horúcich gejzírov ich nevyvoláva horúca vodná para, ale oxid uhličitý. Dĺžka erupcie je cca 25 minút, jej výška dosahuje 7 až 15 m. V priebehu desaťročí sa však intenzita erupcií pomaličky znižuje a interval medzi nimi sa predlžuje. Voda v gejzíre je stredne mineralizovaná a má teplotu do 18°C. Herliansky gejzír je obklopený pekným historickým parkom.

(POZNÁMKA: Predpokladaný čas najbližšej erupcie Herlianskeho gejzíru si možno pozrieť na tomto linku: http://www.herlany.ocu.sk/sk/-narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir.)

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Košice (Košický kraj)

GPS: 48,801104 21,477676

Kontakt

Adresa: Herľany (v severnej časti obce), 044 46

Telefón: +421 55 696 41 22

Email: obecherlany@netkosice.sk

Web: http://www.herlany.ocu.sk/sk/--12-2-herliansky-gejzir---narodna-prirodna-pamiatka

Komentáre

      
natali711 02.08.2016 o 09:57 navštívil 17.07.2016
Krása, strieka už nie tak vysoko ako kedysi, ale aj tak je nádherný. Boli sme tam už druhý-krát, od minula pribudli drevené sochy. Treba si vždy pozrieť stránku kedy má erupciu, aby človek nemeral cestu zbytočne.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií