Autor fotografie : Erik Adamčiak
  • Šarišský hrad 2 - Erik Adamčiak
  • Šarišský hrad 3 - Erik Adamčiak
  • Šarišský hrad 4 - Erik Adamčiak
  • Šarišský hrad 5 - Erik Adamčiak
  • Šarišský hrad 6 - Erik Adamčiak
  • Šarišský hrad 7 - Daniela Tomášiková
  • Šarišský hrad 8 - Daniela Tomášiková
  • Šarišský hrad 9 - Ing.Mgr. Jozef Kotulič
Zobraziť na veľkej mape

Šarišský hrad

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Zrúcanina stredovekého hradu ukrytá v zeleni kužeľovitého kopca nad obcou Veľký Šariš patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám v okolí Prešova.
Hrad, patriaci vďaka svojej rozlohe k piatim najväčším na Slovensku, bol postavený niekedy v 13. storočí a dlhú dobu bol sídlom Šarišskej župy. Habsburgovci z neho urobili mohutnú vojenskú pevnosť s veľkou stálou posádkou. Svoju funkciu plnil až do 17. storočia, kedy ho poškodil výbuch skladu pušného prachu a krátko nato i rozsiahly požiar. Hrad už potom nikto patrične nezrekonštruoval, a tak postupne spustol.
V súčasnosti je Šarišský hrad malebnou zrúcaninou. Vďaka starostlivosti miestneho občianskeho združenia Hradba Šariš je jeho areál krásne upravený a predstavuje atraktívne výletné miesto. Okrem obdivovania starobylých ruín sa tu možno kochať nádhernými výhľadmi na Šarišské podolie a pohoria Čergov a Stráže či sa nechať unášať krásou okolitej prírody. Šarišský hradný vrch, tvorený horninami sopečného pôvodu, bol pre množstvo vzácnych druhov flóry vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Spomedzi tunajších zaujímavých rastlín možno spomenúť napríklad ďatelinu šarišskú, ktorá bola po prvýkrát objavená a vedecky opísaná práve na Šarišskom hradnom vrchu.
Šarišský hrad je prístupný po značenom turistickom chodníku z Veľkého Šariša. Na žltú turistickú značku nadväzuje náučný chodník Šarišský hradný vrch, ktorý prostredníctvom informačných panelov oboznamuje návštevníkov so všakovakými zaujímavosťami oblasti. Výstup na hrad nie je náročný, zvládnu ho i menej zdatní turisti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Prešov (Prešovský kraj)

GPS: 49,05246 21,176124

Kontakt

Adresa: Veľký Šariš, 082 21

Telefón: +421 905 755 238; +421 919 062 090

Email: laci.tsp@gmail.com

Web: http://www.sarisskyhrad.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Hrad je voľne prístupný verejnosti.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií