Autor fotografie : Paulina Melková
  • Lysá stráž 2 - Paulina Melková
  • Lysá stráž 3 - Paulina Melková
  • Lysá stráž 4 - Paulina Melková
  • Lysá stráž 5 - Paulina Melková
  • Lysá stráž 6 - Paulina Melková
  • Lysá stráž 7 - Paulina Melková
Zobraziť na veľkej mape

Lysá stráž - 696 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Pod menom Lysá stráž sa ukrýva kužeľovitý kopec vulkanického pôvodu, odborne trvrdoš, vypínajúci sa na severovýchodnom Slovensku, neďaleko mesta Veľký Šariš. Vrch je významných archeologickým náleziskom. Boli tu objavené sídliská z doby bronzovej, ale i z čias starých Slovanov. V oblasti sa v dávnych časoch usídlila i prastará kultúra s tak trochu strašidelným názvom – ľud východoslovenských mohýl. Zaujímavosťou tohto ľudu je, že sa po ňom pri archeologických výskumoch nenašli nijaké domy či iné typy obydlí, jediné, čo po ňom zostalo, sú tajomné mohylové pohrebiská. Fanúšikovia Tolkiena si v tejto súvislosti isto spomenú na Mohylové vrchy a nebezpečné prízraky, ktoré na nich vyčíňali. Zavítavším na Lysú stráž však nič takého nehrozí. Čo ich naopak čaká a neminie je krásny výhľad na Slanské vrchy, Spišsko-šarišskú vrchovinu, Čiernu horu či pohorie Buchureň, ktorý sa otvára z vrcholu kopca. K atraktivitám Lysej stráže patria i zaujímavé skalné útvary nachádzajúce sa v oblasti pod vrcholom. Z negatív vrchu treba spomenúť rúbaniská, ktoré trochu kazia tunajšiu peknú prírodu. Na Lysú stráž vedie viacero značených turistických trás, najjednoduchší prístup je z obcí Terňa a Kanaš.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Prešov (Prešovský kraj)

GPS: 49,083975 21,230025

Kontakt

Adresa: Spišsko-šarišské medzihorie, Terňa, 082 67

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Lys%C3%A1_Str%C3%A1%C5%BE

Komentáre

      
hotdog 25.07.2016 o 10:43 navštívil 23.07.2016
Výstupovú trasu som absolvoval z obce Terňa po červenej turistickej značke. Trasa začína po polnej ceste a pokračuje výstupom po kopcovitých lúkách až do lesa pod kopcom, kde sa nachádza Sedlo pod Lysou Strážou. Odtiaľ pokračuje cesta po žltej turistickej trase striedavo po lese a lúke popri ňom. V poslednej najexponovanejšej časti je žltá turistická trasa pretrasovaná oproti mapám a vedie cez kamenistú cestu určenú na zvážanie dreva. Tá má v určitých úsekoch takmer 45° sklon a vedie až na vrchol Lysej Stráže popri veži vysielača. 

Celkovo je trasa dobre značená, aj keď oblasť vyzerá veľmi málo turisticky navštevovaná. Výhľad z vrcholu Lysej Stráže je na juh, teda na opačnú stranu, než je výstupová trasa. Na výstup z Terne je potrebné počítať aspoň s 1,5h, pri zostupe si môžete posledný úsek skrátiť zostupom po lúke a napojením sa na asfaltovú cestu vedúcu do Turne. 
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií