Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Antonova jaskyňa 1 - Daniela Tomášiková
  • Antonova jaskyňa 2 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Antonova jaskyňa

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Verejnosti voľne prístupná Antonova jaskyňa (alebo tiež  Malá Ružínska jaskyňa) sa nachádza v severozápadnej časti Ružínskeho krasu, v katastri obce Malá Lodina. Svoje pomenovanie dostala podľa miestneho lesníka, ktorý ju objavil. Antonova jaskyňa je zaujímavá najmä impozantným vstupným portálom a veľkým stropným oknom situovaným hneď za vchodom. Informácie o jej celkovej dĺžke sa veľmi rôznia, možno sa stretnúť s údajmi od 40 do 70 metrov. Jaskyňa sa nehonosí nijakou kvapľovou výzdobou, v zime ju však zdobia krásne zo zeme rastúce cencúle. Archeologický výskum potvrdil, že tunajšie tajomné priestory v minulosti obývali praľudia i jaskynné zvery rôznych typov a veľkostí. Východiskom túr k Antonovej jaskyni môže byť železničná zastávka Ružín ležiaca medzi stanicami Malá Lodina a Margecany alebo obec Veľká Lodina.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Košice (Košický kraj)

GPS: 48,838414 21,114915

Kontakt

Adresa: Malá Lodina, 044 32

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti.

Vstupné: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti.

Komentáre

      
natali711 05.08.2016 o 07:13 navštívil 03.08.2016
Pekná, voľne prístupná jaskyňa. Na pár miestach na stenách má aj malú pre jaskyne typickú výzdobu vytvorenú tečúcou vodou (pravdaže počmáranú niekým kto tu už bol :-( . ) Má však jednu chybu, dá sa k nej dostať iba po neoznačenom chodníku. Najlepšie ak idete s niekým kto vie kde to je. Hľadali sme ju 2 hodiny. Veľkú Ružínsku jaskyňu sme ani nenašli. Trasa, ktorú mi vyhodil tento portál je dobrá iba po bod-mostík nad potokom.Potom netreba strácať čas hľadaním odbočky, ale ísť rovno lesom povedľa potoka (je tam vychodený chodníček) a v prvej doline vpravo strmým stúpaním nahor po kamenistom teréne je jaskyňa. Okrem nej sú tam ešte dve diery-tie okamžite preskúmali moji synovia. Jedna, vľavo nad jaskyňou je malá asi 5m diera. Druhá, hore nad jaskyňou, s nízkym vchodom (treba preliezť štvornožky) je väčšia asi 20m s vysokými priestormi, dá sa chodiť vzpriamene.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií