Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Mini archeoskanzen v Kyjaticiach 2
  • Mini archeoskanzen v Kyjaticiach 3
Zobraziť na veľkej mape

Mini archeoskanzen v Kyjaticiach

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Ľuďom zbehlejším v dejepise možno niečo hovorí názov kyjatická kultúra. Ide o malý praveký „národ“, ktorý v neskorej dobe bronzovej (v období cca 1100 – 700 pred n. l.) obýval južnú časť stredného Slovenska a severnú časť stredného Maďarska. Ľud kyjatickej kultúry bol, okrem iného, charakteristický rituálnym spaľovaním mŕtvych. Toto spaľovanie vychádzalo z viery v očistnú silu ohňa, ktorá vraj duši pomáha ľahšie sa odpútať od tela a vôbec celého pozemského bytia.
Kyjatická kultúra po sebe zanechala mnoho žiarových pohrebísk v podobe tzv. popolnicových polí. Jedným z najvýznamnejších je pohrebisko nad dedinkou Kyjatice. Práve podľa tejto lokality bola oná praveká kultúra pomenovaná. V blízkosti kyjatického pohrebiska sa dnes nachádza pamätník, resp. pamätný areál v podobe miniatúrneho archeologického skanzenu. Ide vlastne o malú lúčku, na ktorej možno vidieť rekonštruovanú pohrebnú hranicu, kamenné mohyly, hrobovú skrinku (popolnicu) a kópie archeologických nálezov predmetov kyjatickej kultúry. V pravidelne udržiavanej lokalite sa nachádza informačná tabuľa so základnými údajmi o kyjatickej kultúre i samotnom kyjatickom nálezisku. Pamätník kyjatickej kultúry je dostupný aj autom. Ide o veľmi peknú spoznávaciu zastávku s osobitým kúzlom a historickou atmosférou.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,533768 20,004311

Kontakt

Adresa: Kyjatice, 980 54

Telefón: +421 905 985 236

Email: obeckyjatice@gmail.com

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Kyjatice

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Lokalita je voľne prístupná verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

Komentáre

      
vlad2 20.01.2020 o 19:49
Bohuzial v sucastnosti je zanedbane, tabule necitatelne, rekvizity odstranene, drevo zhnite. Posobi dana lokalita ako par rokov neudrziavana.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií