Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 2 - Lucia Oravcová
  • Rozhľadňa na Maginhrade 3 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 4 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 5 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 6 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 7 - Lucia Oravcová
  • Rozhľadňa na Maginhrade 8 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 9 - Daniela Tomášiková
  • Rozhľadňa na Maginhrade 10 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Rozhľadňa na Maginhrade

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Tajomným názvom Maginhrad označujeme jednak vrch vypínajúci sa v pohorí Revúcka vrchovina medzi obcami Nižný Skálnik a Veľké Teriakovce, jednak hrad, ktorý sa v minulosti na tomto vrchu rozprestieral. Tento hrad bol postavený pravdepodobne niekedy v 13. – 14. storočí, k jeho zániku došlo zrejme niekedy v 15. storočí. V historických prameňoch sa nám o ňom nezachovali prakticky nijaké relevantné zmienky a nenašli sa ani nijaké archeologické nálezy. Predpokladá sa, že šlo o drevený hrad, a že ho svojho času využívali husiti. Zo stavby sa do dnešných čias uchovali len nepatrné zvyšky kamenných základov a v pieskovci vytesané hradné pivnice.
Maginhrad dnes predstavuje atraktívnu turistickú lokalitu. K tomuto faktu prispela najmä výstavba temer 17 metrov vysokej turistickej rozhľadne, ktorá sa vypína v juhovýchodnej časti niekdajšieho hradného areálu. Z jej vrcholovej plošiny sa naskytá široký výhľad, možno odtiaľto vidieť Rimavskú Sobotu, Kráľovu hoľu i časť územia Maďarska.
K lokalite sa viaže povesť, podľa ktorej sa tu pravidelne zjavuje husitský vojvodca Jan Jiskra z Brandýsa a spoločne so svojím vojskom v plnej zbroji pije v tajných sieňach hradu Božiu krv.
Na Maginhrad vedú značené turistické chodníky z Veľkých Teriakoviec a Horných Zahoran, a tiež rozprávkový náučný chodník „Po stopách Maginhradu“, ktorého východiskom je obec Nižný Skálnik, a ktorý návštevníka zoznámi s dejinami i prírodnými pomermi oblasti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,4478 19,98362

Kontakt

Adresa: Revúcka vrchovina, Nižný Skálnik, 980 52

Telefón: +421 47 569 51 72

Email: v.teriakovce@mail.t-com.sk

Web: http://www.velketeriakovce.sk/obec.php

V blízkom okolí nájdete

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Ubytovanie v okolí

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Komentáre

      
milansson 27.08.2020 o 19:56
Uf, riadna makacka - ale treba podotknut, ze s dvoma malymi detmi. Trasa z Nizneho Skalnika je velmi dobre oznacena, jednoznacne odporucam ist tadial, nie cez Teriakovce.
Pekne drevene tabule este aj s rukou ukazujucou smer - zacina sa pri malom potociku cez polnohospodarsku cestu a potom par minut po luke, odtial uz je pekny vyhlad na okolite polia. Potom popri studnicke Magine slzy (fajna studena voda), hore este cez kusok luky - pohodicka. A potom to zacne. Vystup celkom kratky, ale riadne strmy - trochu prasne, ale da sa vyjst. Na konci drevene schodiky - ak ste tam, uz je dobre. Po schodikoch potom este doprava k rozhladni. Ta je tiez poriadne strma, ale da sa v pohode. Vyhlad krasny, ale ak fuka, tak poriadne. Nas dnes poriadne prefukalo, ale tura stala za to, odporucam!
      
funthomas1981 24.08.2020 o 10:36
Chodník z Veľkých resp. Malých Teriakoviec je veľmi zle značený žltou turistickou značkou. Veľa značiek chýba. Hlavne kde vidieť že sa cesty rozchádzajú nie je žiadna značka, ktorou stranou sa vydať.
 

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií