Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Mini archeoskanzen v Kyjaticiach 2
  • Mini archeoskanzen v Kyjaticiach 3
Zobraziť na veľkej mape

Mini archeoskanzen v Kyjaticiach

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Ľuďom zbehlejším v dejepise možno niečo hovorí názov kyjatická kultúra. Ide o malý praveký „národ“, ktorý v neskorej dobe bronzovej (v období cca 1100 – 700 pred n. l.) obýval južnú časť stredného Slovenska a severnú časť stredného Maďarska. Ľud kyjatickej kultúry bol, okrem iného, charakteristický rituálnym spaľovaním mŕtvych. Toto spaľovanie vychádzalo z viery v očistnú silu ohňa, ktorá vraj duši pomáha ľahšie sa odpútať od tela a vôbec celého pozemského bytia.
Kyjatická kultúra po sebe zanechala mnoho žiarových pohrebísk v podobe tzv. popolnicových polí. Jedným z najvýznamnejších je pohrebisko nad dedinkou Kyjatice. Práve podľa tejto lokality bola oná praveká kultúra pomenovaná. V blízkosti kyjatického pohrebiska sa dnes nachádza pamätník, resp. pamätný areál v podobe miniatúrneho archeologického skanzenu. Ide vlastne o malú lúčku, na ktorej možno vidieť rekonštruovanú pohrebnú hranicu, kamenné mohyly, hrobovú skrinku (popolnicu) a kópie archeologických nálezov predmetov kyjatickej kultúry. V pravidelne udržiavanej lokalite sa nachádza informačná tabuľa so základnými údajmi o kyjatickej kultúre i samotnom kyjatickom nálezisku. Pamätník kyjatickej kultúry je dostupný aj autom. Ide o veľmi peknú spoznávaciu zastávku s osobitým kúzlom a historickou atmosférou.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,533768 20,004311

Kontakt

Adresa: Kyjatice, 980 54

Telefón: +421 905 985 236

Email: obeckyjatice@gmail.com

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Kyjatice

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Lokalita je voľne prístupná verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

V blízkom okolí nájdete

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Ubytovanie v okolí

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Komentáre

      
vlad2 20.01.2020 o 19:49
Bohuzial v sucastnosti je zanedbane, tabule necitatelne, rekvizity odstranene, drevo zhnite. Posobi dana lokalita ako par rokov neudrziavana.
 

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií