Deň keď si spoznal Slovensko

29.06.2017 Autor: Admin
Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie
Nebude deň keď si dáš túto luxusnú túru ale veľmi sa k tomuto stavu priblížiš. V Tatrách zostaneme aj tento krát a presnejšie v západných. Na tejto okružnej túre si môžeš oči vyočiť ak nevieš ako sa to robí stačí keď ju absolvuješ. Najprv ale upozornenie v prvom rade odhadni svoje schopnosti, skúsenosti a hlavne tomu prispôsob svoje oblečenie a výstroj, ktoré si na túru zoberieš. Nad hranicou 2000 m.n.m. je to trošku iná kávička hlavne s ohľadom na počasie. Nebudeme ťa strašiť len si premysli čo si oblecť a zobrať so sebou keď sa v za niekoľko pár minút zmení počasie. Ale dosť bolo poučovania prvé miesto, ktoré navštíviš je vo výške 1340 m.n.m.

Roháčsky vodopád
Viac ako 20 metrov vysoký Roháčsky vodopád je najväčším vodopádom v Západných Tatrách. Nachádza sa na tzv. Studenom potoku v strednej časti Roháčskej doliny, v blízkosti známych Roháčskych plies. Ako azda každý vodopád, i tento je najpôsobivejší v období po roztopení snehov či po výdatnom daždi, keď potokom preteká najviac vody. K Roháčskemu vodopádu zachádza náučných chodník vedúci okolím Roháčskych plies. Nakoľko však táto časť chodníka leží mimo hlavných turistických trás, vodopád nie je až tak hojne navštevovaný. Východiskom túr k Roháčskemu vodopádu je zväčša parkoviska Adamcuľa či bývalá Tatliakova chata.
Od vodopádu pokračujeme ďalej na

Baníkovské sedlo 2040 m.n.m.
Malé a skalnaté Baníkovské sedlo nachádzajúce sa na hlavnom hrebeni Západných Tatier medzi vrchmi Baníkov a Pachoľa je najvyššie položeným sedlom v celých Západných Tatrách. Zároveň ide o dôležitú križovatku turistických trás – krížia sa tu až štyri oficiálne značkované chodníky. Sedlo oddeľuje doliny Parichvost a Spálenú dolinu, poskytujúc do oboch pekné výhľady. Z Baníkovského sedla možno vystúpiť na oba spomínané turisticky sprístupnené vrchy – Baníkov a Pachoľa. Východiskom túr do Baníkovského sedla môže byť Žiarska dolina, Zverovka, Tatliakova chata či Adamcuľa.

Hlavne bezpečna a pohodlne stúpame na najvyšší vrch trasy
 
Baníkov 2178 m.n.m.
„Kráľ Roháčov“ ale i „Zradný krásavec“, to sú tituly, ktorými sa zvykne označovať najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier, Baníkov. Majestátny vrchol vypínajúci sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jalovskou dolinou ponúka prekrásny výhľad na celé Západné Tatry, výhľad, za ktorý však každoročne zaplatí v priemere jeden človek životom. Ak sa totiž návštevník rozhodne vydať na tento končiar cez Tri kopy, bude mať dočinenia s najnebezpečnejšou túrou v Západných Tatrách. Na druhej strane výstup cez Baníkovské sedlo je pomerne nenáročný. Vrch Baníkov je prístupný po značkovaných turistických trasách z obce Jalovec, Roháčskej či Žiarskej doliny.
Prichádzaš na najznámejšia Tatranskú pyrámídu

Hrubá kopa 2166 m.n.m.
Turisticky prístupný a hojne navštevovaný vrch Hrubá kopa je nápadným pyramídovým temenom hlavného hrebeňa Západných Tatier. Vypína sa nad Roháčskou a Žiarskou dolinou a prechádza ním hranica národnej prírodnej rezervácie Roháčske plesá. Z vrcholu Hrubej kopy sa naskytá krásny výhľad na obe spomínané doliny i okolité tatranské končiare. Výstup na samotnú Hrubú kopu nie je veľmi náročný, avšak úseky trasy vedúce cez vedľajšie prístupové vrcholy, najmä cez Tri kopy, sú značne exponované a vyžadujú fyzickú i technickú zdatnosť. 

Tu môžeš veselo kráčať ďalej čakajú ťa ešte nádherné miesta  ale najprv sa prejdeš 

Smutným sedlom vo výške 1965 m.n.m.
Jedným z významných turistických bodov v Západných Tatrách je tzv. Smutné sedlo. Ide o široké horské sedlo v hlavnom hrebeni ležiace vo výške 1965 m n. m. Zo sedla sa naskytá pôvabný výhľad do dvoch značne odlišných dolín – do Smutnej doliny, ktorá je ľadovcovým kotlom alpského rázu a do Žiarskej doliny charakteristickej lesmi a trávnatými lúkami. Zo Smutného sedla vedú značkované turistické chodníky na mnoho známych a atraktívnych západotatranských vrchov, napríklad na Ostrý Roháč, Volovec, Baníkov, Tri kopy či Plačlivé.

Absolútnym vrcholom celej túry sú jedny z najkraších Tatranských plies

Roháčske plesá
Skupina štyroch Roháčskych plies situovaná v prekrásnom prostredí Roháčskej doliny je jednoznačne jednou z najobľúbenejších turistických atraktivít Západných Tatier. Plesá, menovite Veľké, Druhé, Tretie a Horné Roháčske pleso, sa nachádzajú v terasách nad sebou vo výške 1562 – 1719 m n. m. a sú pospájané žblnkotavým Roháčskym potokom. Povesť vraví, že ich pred mnohými a mnohými rokmi vyplakala žena, ktorá stratila muža i oboch synov. Táto žena vraj plakala tak dlho, že nielenže vytvorila štyri nie práve najmenšie plesá, ale sa i sama premenila na prírodný útvar, konkrétne na vrch Plačlivé. 
Roháčske plesá a ich okolie sa vyznačujú vzácnou faunou a flórou. V ich vodách napríklad rastie mimoriadne zriedkavá rastlina ježohlav úzkolistý, ktorá sa okrem niekoľkých tatranských plies nevyskytuje už nikde inde. Zo zvierat tu možno stretnúť svište, kamzíky, ba i orla. Na jar k plesám prilietajú páry divých kačíc, aby sa tu postarali o svoje mláďatá.
Okolím všetkých štyroch plies vedie náučný chodník, ktorý návštevníkov pútavou formou zoznámi nielen so samotnými jazerami, ale i s okolitou prírodou.


Aj túto trasu si po zaregistrovaní na webovej stránke vypadni.sk stiahneš aj do svojej mobilnej Android aplikácie. Prajeme ti výlet plný zážitkov!
Trasa
Roháče

Pridať komentár