Autor fotografie : Ing. Mgr. Jozef Kotulič
  • Zemplínska šírava 2 - Ing. Mgr. Jozef Kotulič
  • Zemplínska šírava 3 - Ing. Mgr. Jozef Kotulič
  • Zemplínska šírava 4 - Vratko Demjanovic
  • Zemplínska šírava 5 - Vratko Demjanovic
  • Zemplínska šírava 6 - Vratko Demjanovic
Zobraziť na veľkej mape

Zemplínska šírava

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V poradí druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku a 12. v celej Európe je Zemplínska šírava nachádzajúca sa pod Vihorlatskými vrchmi neďaleko Michaloviec. Táto priehrada bola vybudovaná v 60-tych rokoch 20. storočia a na rozdiel od jej známych kolegýň na Orave a Liptove nemuseli byť kvôli jej výstavbe vysídlené a zničené nijaké dediny. Historickou zaujímavosťou Zemplínskej šíravy je, že sa tu počas druhej svetovej vojny nachádzalo letisko nemeckého Luftwaffe, ktoré bolo využívané počas spoločného nemecko-slovenského útoku na Poľsko. Dnes je šírava obľúbenou turistickou destináciou, na jej brehoch sa nachádza viacero rekreačných stredísk. Nádrž sa využíva na kúpanie, vodné športy i rybárčenie. Okrem toho však slúži i na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy a ako vodný zdroj pre priemysel. Nemenej významná je jej funkcia ochrany pred povodňami.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Michalovce (Košický kraj)

GPS: 48,787866 22,015858

Kontakt

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Zempl%C3%ADnska_%C5%A1%C3%ADrava

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Zempl%C3%ADnska_%C5%A0%C3%ADrava_Reservoir

Komentáre

      
crashy 17.08.2016 o 08:20 navštívil 01.07.1994
Rok čo rok som na Zemplínskej šírave. Neviem si predstaviť ani jedno leto, že by som sa nezastavila. Hlavne v obci Kaluža to žije mládežou. Určitý druh rekreácie :).
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií