Autor fotografie : lubuska.l@pobox.sk
  • Trúbiaci kameň 2 - lubuska.l@pobox.sk
Zobraziť na veľkej mape

Trúbiaci kameň

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V lesoch neďaleko malebnej juhoslovenskej dedinky Sucháň sa ukrýva azda najnevšednejší hudobný nástroj na Slovensku, tzv. Trúbiaci kameň. Ide o mohutnú sopečnú skalu s dvomi otvormi na vrchnej strane. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa ozve silné, prenikavé zatrúbenie, ktoré sa rozlieha po všetkých okolitých dolinách. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť; obyčajným fúknutím sa tón nevylúdi.
Trúbiaci kameň využívali podľa povesti v dávnych dobách Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva i Tureckou píšťalou. Podľa inej verzie slúžil naopak domácemu obyvateľstvu, ktoré ho rozozvučiavalo na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi.
Ako to bolo v skutočnosti, to je dnes už veľmi ťažké rozsúdiť. Podobne ťažké je povedať, či ide v prípade trúbiacich otvorov v kameni o hračku prírody, alebo dômyselný ľudský výtvor. K záhadám nevšedného hudobného nástroja možno napokon pripočítať i tajuplný obrazec a číslice, ktoré doň pred stáročiami niekto vytesal.
K Trúbiacemu kameňu, ktorý dnes slúži ako turistická atrakcia, sa možno dostať po náučnom chodníku začínajúcom v obci Sucháň. Túra je nenáročná, zvládnu ju i menej zdatní turisti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Veľký Krtíš (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,266519 19,233399

Kontakt

Adresa: Sucháň, 991 35

Telefón: +421 47 451 41 37

Email: obec.suchan@inmail.sk

Web: http://www.suchan.ocu.sk/index.php?ids=22

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií