Autor fotografie : Majtán Robo
  • Trnovník 2 - Majtán Robo
  • Trnovník 3 - Majtán Robo
  • Trnovník 4 - Majtán Robo
Zobraziť na veľkej mape

Trnovník - 989 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Prevažne zalesnený andezitový masív Trnovník vypínajúci sa nad obcami Kremnické Bane a Krahule geograficky patrí do sopečného pohoria Kremnické vrchy. Pomerne málo známy vrch je predovšetkým vynikajúcim vyhliadkovým bodom. Z jeho vysokého vrcholového skaliska ozdobeného jednoduchým krížom sa naskytá nádherný výhľad na Kremnické Bane a neďaleký Svätojánsky kostol, pri ktorom sa nachádza geografický stred Európy, a tiež na opačnú stranu – do Kremnickej doliny, za ktorou sa v diaľke dvíha povesťami opradené Sitno. Zaujímavosťou Trnovníka je, že pod ním rastie veľmi vzácna a veľmi estetická rastlina žltohlav európsky zvaná i „kvetinou ropuchy“, „kravskou bylinou“ či „hnileckou ružou“. Na vrch Trnovník sa možno dostať po neznačenej odbočke z turistického chodníka spájajúceho Kremnické Bane a obec Krahule.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žiar nad Hronom (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,736026 18,922418

Kontakt

Adresa: Kremnické vrchy, Krahule, 967 01

Komentáre

      
Adrián Golha 19.05.2017 o 10:48 navštívil 22.01.2017
Andezitový masív nachádzajúci sa nad obcou Kremnické Bane.Odbočka naň nie je označena a tak sa možno stane že netrafíte na prvý krát.Prístupný je v každom ročnom období.Počas leta sa až k nemu dostanete na bicykli,no je možné ísť aj autom,ktoré zaparkujete cca 200 m. od samotného vrchu.V zimnom období je prístupný na lyžiach,bežkách,snežnom skútri.V každom ročnom období poskytuje nádherný,kruhovitý výhľad,na to že je to malý a skrytý kopček.Neďaleko sa nachádza geografický stred Európy a rozhľadňa Krahulský vrch (štít).Ak navštívite obec Krahule,Trnovník by mal byť jednou zo zastávok.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií