Hostovické lúky

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Severozápadne od obce Hostovice sa na nive rieky Udavy rozkladá zaujímavá prírodná rezervácia Hostovické lúky. Oblasť je charakteristická zriedkavými vlhkomilnými lúčnymi a slatinnými spoločenstvami, a predovšetkým najmasovejším výskytom kosatca sibírskeho na Slovensku. V oblasti koluje legenda o prinesení kosatcov priamo zo Sibíri: Počas prvej (ale v menšej miere i druhej) svetovej vojny na lúkach pri Hostoviciach táborili ruskí vojaci, ktorí si pre svoje kone priniesli zásoby sena nakoseného na ďalekom ruskom východe. V sene sa nachádzalo množstvo semienok kosatca a tieto semienka sa vraj pri manipulácii povysýpali na zem a uchytili sa. Okrem kosatca sibírskeho sa v lokalite možno stretnúť i s množstvom ďalších chránených druhov rastlín a živočíchov, z rastlín sú to napríklad zástupcovia čeľade vstavačovité (orchidey), zo živočíchov možno spomenúť nádherne sfarbeného pavúka križiaka pásavého. Ideálnym obdobím na návštevu Hostovických lúk je máj – jún, kedy kvitnúce kosatce zafarbia šíre nivy do fialova, vytvoriac prekrásne a nesmierne fotogenické scenérie.

(POZNÁMKA: Hostovické lúky predstavujú prírodnú rezerváciu so 4. stupňom ochrany, čo vylučuje možnosť odnášania rastlín i akúkoľvek inú záškodnú aktivitu.)

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Snina (Prešovský kraj)

GPS: 49,128755 22,112685

Kontakt

Adresa: Hostovice, 067 35

Telefón: +421 57 788 01 18

Email: obec.hostovice@centrum.sk

Web: http://www.hostovice.ocu.sk/index.php?ids=29&subaction=jeden_clanok&id_clanku=22

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií