Autor fotografie : Majtán Robo
  • Rozhľadňa Terchovské srdce 02 - Majtán Robo
  • Rozhľadňa Terchovské srdce 03 - Majtán Robo
  • Rozhľadňa Terchovské srdce 04 - Majtán Robo
  • Rozhľadňa Terchovské srdce 05 - Majtán Robo
  • Rozhľadňa Terchovské srdce 06 - Majtán Robo
Zobraziť na veľkej mape

Rozhľadňa Terchovské srdce

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Vrch Oblaz vypínajúci sa nad centrom Terchovej je v srdciach obyvateľov tejto obce spätý s množstvom emócií. Na jeho úpätí sa nachádza masový hrob Terchovčanov, ktorí podľahli morovej epidémii zachvátivšej oblasť koncom 19. storočia. V záverečnej etape 2. svetovej vojny sa tu pred postupujúcimi Sovietmi opevnili Nemci a dôsledkom urputných bojov kopec nasiakol krvou. Jedinečnú atmosféru vrchu zachytili i filmári, ktorí nakrúcali známy slovenský film Jánošík; keď hľadali miesto, kam umiestnia Jánošíkovu šibenicu, zvolili práve vrchol Oblazu.
Na mieste filmovej šibenice dnes stojí 30 m vysoká turistická rozhľadňa. Táto rozhľadňa zachováva vernosť duchu miesta, a to jednak svojím poetickým názvom Terchovské srdce, jednak svojou konštrukciou – je totiž postavená tak, aby jej ramená evokovali šibenicu. V budúcnosti by pri veži malo vzniknúť ešte aj druhé srdce – vytvorené vysadenými ihličnatými stromami. Inšpiráciou pre túto srdcovú tématiku bol vraj text ľudovej piesne: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí“.
Rozhľadňa Terchovské srdce je rýchlo a ľahko dostupná z Terchovej. Z centra obce sa treba vydať po modro značenom turistickom chodníku vedúcom okolo kostola. Pod vrchom Oblaz sa z tejto trasy odpája náučný chodník venovaný rastlinstvu a živočíšstvu Malej Fatry, ktorý vedie až k rozhľadni. Výstup je nenáročný, zvládnu ho i menej zdatní turisti. Z rozhľadne sa naskytajú nádherné pohľady na obec i okolité malofatranské vrchy.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žilina (Žilinský kraj)

GPS: 49,261525 19,027778

Kontakt

Adresa: Kysucká vrchovina, Terchová, 013 06

Telefón: +421 41 500 23 07; +421 903 793 100

Email: ztt@ztt.sk

Web: http://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/naucny-chodnik

V blízkom okolí nájdete

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Ubytovanie v okolí

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...
 

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií