Autor fotografie : Palino Peťovský
  • Oponický hrad 8 - Palino Peťovský
  • Oponický hrad 9 - Palino Peťovský
  • oponický hrad 1
  • oponický hrad 2
  • oponický hrad 3
  • oponický hrad 4
  • oponický hrad 5
  • oponický hrad 6
Zobraziť na veľkej mape

Oponický hrad

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na západnom výbežku pohoria Tribeč dvíhajúcom sa nad ponitrianskou obcou Oponice stojí zrúcanina starého strážneho hradu postaveného v 13. storočí na ochranu Nitry a nitrianskeho kniežacieho hradu pred nájazdmi Tatárov a Turkov. Hrad bol veľmi dobre opevnený, slovutnou sa stala jeho mohutná veža Tereš, ktorá počas tureckých vojen slúžila ako „trezor“ – svoje cennosti si sem ukladali zemania zo širokého okolia. Turkom sa Oponický hrad nikdy nepodarilo dobyť. Jeho osud však spečatil v prvej polovici 18. storočia sám cisár, ktorý ho dal – podobne ako mnoho iných slovenských hradov – po skončení uhorských stavovských povstaní vážne poškodiť, aby sa nemohol stať útočiskom odbojnej šľachty. Zrúcanina Oponického hradu je dnes obľúbeným cieľom turistov. Hradný areál zasadený v príjemnom prírodnom prostredí je krásne upravený, nachádzajú sa tu ohniská, posedenia i smetné koše. Z hradu sa naskytá pekný a ďaleký výhľad. Oponický hrad je prístupný po zeleno značenom turistickom chodníku z Oponíc. Túra je nenáročná, vhodná i pre seniorov a rodiny s deťmi.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Topoľčany (Nitriansky kraj)

GPS: 48,448297 18,15645

Kontakt

Adresa: Oponice, 956 14

Telefón: +421 38 531 71 25

Email: oponice@oponice.sk

Web: http://www.oponice.sk/historia/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

Komentáre

      
pebobricky 19.08.2016 o 16:05 navštívil 19.08.2016
Ľahko dostupný. Trasa je značená, nedá sa zle odbočiť. Nie náročné. Momentálne v rekonštrukcii. Vstup do hradu je po drevenom moste, ktorý dáva veľmi príjemnú atmosféru. Mohli by trochu upraviť výstup za mostom, nakoľko je to dosť strmé. Treba dávať pozor. Výhľad je pekný, okolie ponúka možnosť opekania. Super s deťmi, aj so psíkom.
      
Mario A. 01.05.2016 o 08:54 navštívil 30.04.2016
Oponický Hrad
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií