Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Hrad Kapla 02 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Hrad Kapla (Širkovský hrad)

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na prvý pohľad neveľmi nápadný kužeľovitý kopec dvíhajúci sa nad obcou Širkovce ukrýva stopy po starom stredovekom hrade, ktorý v literatúre nájdeme pod menami Kapla či Širkovský hrad. Pevnosť neveľkého historického významu bola postavená niekedy v 13. storočí. Po vymretí jej dlhodobých vlastníkov Lórántffyovcov začiatkom 17. storočia rýchlo striedala majiteľov, ktorí sa však o ňu častokrát temer vôbec nestarali, a tak postupne spustla. Do dnešných čias sa z nej zachovali len zvyšky valov ukryté v zalesnenom teréne.
O vzhľade a vývoji Širkovského hradu sa dlho temer nič s istotou nevedelo. Jasnejšiu predstavu priniesol až archeologický výskum. V rámci neho sa v areáli tvrdze našlo i viacero predmetov naznačujúcich, ako sa na hrade v minulosti bývalo. Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí hudobný nástroj drumbľa, ktorý dosvedčuje, že hoc Kapla nikdy nebola ničím iným, než vojenskou pevnosťou, zavše tu bolo i veselo.
K zvyškom Širkovskému hradu sa možno dostať po modrom turistickom chodníku zo Širkoviec. Túra nie je náročná na čas ani kondíciu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,28437 20,07149

Kontakt

Adresa: Širkovce, 980 02

Telefón: +421 47 569 83 31

Email: serke@gemernet.sk

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Lokalita je voľne prístupná verejnosti.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií