Autor fotografie : www.shutterstock.com
  • Hrad Beckov 2 - www.shutterstock.com
  • Hrad Beckov 3 - Pierre Bona
  • Hrad Beckov 4 - Pierre Bona
  • Hrad Beckov 5 - Pierre Bona
  • Hrad Beckov 6 - Vrátnik
  • Hrad Beckov 7 - Vrátnik
  • Hrad Beckov 8 - Vrátnik
  • Hrad Beckov 9 - Vrátnik
  • Hrad Beckov 10 - Vrátnik
Zobraziť na veľkej mape

Hrad Beckov

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Hrad Beckov, vežiaci sa na strmom 60 metrov vysokom brale nad rovnomennou obcou, predstavuje jednu z najkrajších a najimpozantnejších hradných zrúcanín na Slovensku.
Pevnosť, ktorá sa kvôli zložitému usporiadaniu budov a priestorov pôvodne nazývala Castrum Blundix – Hrad Bludisko, bola postavená už v polovici 13. storočia. Jej úlohou bolo strážiť významnú považskú obchodnú cestu, ako aj severozápadnú hranicu Uhorska. Túto úlohu hrad plnil skutočne dobre; ako jeden z mála odolal útokom Tatárov aj Turkov.
Ako k množstvu iných starobylých pevností, i k Beckovu sa viaže viacero povestí. Najznámejšia z nich vysvetľuje pôvod i názov tvrdze – hrad dal vraj postaviť zámožný šľachtic Stibor zo Stiboríc pre svojho dvorného šaša Becka za to, že sa mu ako jedinému podarilo v čase únavy svojho pána rozosmiať. Na čiusi otázku, čo asi tak teraz robí kráľ, vraj šašo odpovedal, že dlhy. Keď bola ale stavba hotová, Stiborovi sa tak zapáčila, že ju od Becka draho vykúpil. Šašovou podmienkou bolo, že hrad naveky ponesie jeho meno.
V súčasnosti je Beckovský hrad krásne zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti. Turisti si môžu okrem romantických hradných priestorov poprezerať i zaujímavé expozície, navštíviť hradnú kaviareň alebo čitáreň. Na hrade sa počas letnej sezóny pravidelne usporadúvajú akcie rôzneho druhu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Nové Mesto nad Váhom (Trenčiansky kraj)

GPS: 48,79098 17,89823

Kontakt

Adresa: Beckov, 916 38

Telefón: +421 32 7742 727

Email: info@hrad-beckov.sk

Web: http://www.hrad-beckov.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.hrad-beckov.sk/info/otvaracie-hodiny/

Vstupné: http://www.hrad-beckov.sk/info/vstupne/

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Beckov_Castle

Komentáre

      
pebobricky 30.08.2016 o 18:03 navštívil 29.08.2016
Vystup je rychly, pre mna trochu malo namahy sa k nemu dostat, ale inak je hrad naozaj krasny. Pekne porobeny, vyhliadkova veza, nadvorie s podiom, na hrade posedenie s hradnou kniznicou. Vela zakuti, hradna studna, a vela zaujimavosti. Vrelo odporucam.
      
Heady 29.08.2016 o 15:10 navštívil
techno party
      
coconuttree 11.04.2016 o 00:59 navštívil
pusobiva zricenina 
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií