Autor fotografie : Matúš Lašan
Zobraziť na veľkej mape

Herliansky gejzír

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V starom kúpeľnom areáli na okraji obce Herľany sa nachádza absolútne unikátna rarita – Herliansky gejzír. Ide o jeden z mála studených gejzírov na svete. Jeho najbližší náprotivok možno nájsť v Nemecku, za ďalšími by sme museli cestovať až na vzdialený Island. Herliansky gejzír je prírodný úkaz, ktorý však aktivovala ľudská činnosť, konkrétne 404,5 m hlboký umelý vrt uskutočnený v druhej polovici 19. storočia za účelom získania termálnej vody pre miestne kúpele. Erupcie gejzíru prichádzajú v nepravidelných 34 až 36-hodinových intervaloch. Na rozdiel od klasických horúcich gejzírov ich nevyvoláva horúca vodná para, ale oxid uhličitý. Dĺžka erupcie je cca 25 minút, jej výška dosahuje 7 až 15 m. V priebehu desaťročí sa však intenzita erupcií pomaličky znižuje a interval medzi nimi sa predlžuje. Voda v gejzíre je stredne mineralizovaná a má teplotu do 18°C. Herliansky gejzír je obklopený pekným historickým parkom.

(POZNÁMKA: Predpokladaný čas najbližšej erupcie Herlianskeho gejzíru si možno pozrieť na tomto linku: http://www.herlany.ocu.sk/sk/-narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir.)

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Košice (Košický kraj)

GPS: 48,801104 21,477676

Kontakt

Adresa: Herľany (v severnej časti obce), 044 46

Telefón: +421 55 696 41 22

Email: obecherlany@netkosice.sk

Web: http://www.herlany.ocu.sk/sk/--12-2-herliansky-gejzir---narodna-prirodna-pamiatka

V blízkom okolí nájdete

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Ubytovanie v okolí

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Komentáre

      
natali711 02.08.2016 o 09:57 navštívil 17.07.2016
Krása, strieka už nie tak vysoko ako kedysi, ale aj tak je nádherný. Boli sme tam už druhý-krát, od minula pribudli drevené sochy. Treba si vždy pozrieť stránku kedy má erupciu, aby človek nemeral cestu zbytočne.
 

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií