Autor fotografie : Mateusz Szafraniec
  • Babia hora 02 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 03 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 04 - Daniela Tomášiková
  • Babia hora 05 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 06 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 07 - Witek1303
Zobraziť na veľkej mape

Babia hora - 1725 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Dominantou Hornej Oravy a zároveň najvyšším vrchom pohoria Oravské Beskydy je vrch Babia hora nachádzajúci sa na slovensko-poľskej hranici v katastri obce Oravská Polhora. Jeho vrchol predstavuje najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska. Veľkolepý kruhový výhľad, ktorý sa z neho naskytá, si svojho času vychutnávali také osobnosti, ako Pavol Országh Hviezdoslav či vášnivý turista a lyžiar Karol Wojtyla (neskorší pápež Ján Pavol II.). Početné výstupy druhého menovaného pána pripomína i pamätná tabuľa. Zaujímavosťou je, že túto tabuľu osadili po roku 1989 na mieste staršej pamätnej tabule, ktorá informovala o údajnom výstupe V. I. Lenina na Babiu horu.
Babia hora leží na severnom okraji karpatského oblúka a zachytáva veterné prúdy od Atlantického oceánu. Niet sa preto čomu čudovať, že je tu zväčša chladné a vlhké podnebie s častými hmlami a zrážkami.
Východiskom túr na Babiu horu je spravidla lokalita Slaná voda pri Oravskej Polhore. Túra je mimoriadne pekná a zaujímavá, a to i vďaka rôznorodosti tunajšieho prírodného bohatstva; na úpätí vrchu sa nachádzajú početné močiare a rašeliniská charakteristické pre celú oblasť Oravských Beskýd, v stredných polohách sa rozprestiera pôvodný hustý prales, ktorý vyššie postupne vytláča kosodrevina a horské lúky. Samotný vrchol je tvorený zaujímavým skalným rumoviskom.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Námestovo (Žilinský kraj)

GPS: 49,57305 19,529248

Kontakt

Adresa: Oravské Beskydy, Oravská Polhora, 029 47

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Babia_hora

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Babia_G%C3%B3ra

V blízkom okolí nájdete

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Ubytovanie v okolí

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Komentáre

      
horal 20.05.2016 o 22:04 navštívil 20.05.2016
Úžasné,krásne odporúčam.Treba vidieť na vlastné oči ináč sa tá nádhera opísať nedá.
 

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií